A reformációt belül kell érteni | Keresztény Értelmiségi Kör | Keresztény Értelmiségi Kör Ugrás a tartalomra

A reformációt belül kell érteni

A reformációt belül kell érteni

Előadás a nagykikindai református templomban

Visszatekintés az 500 éves múltra – vendégségben a Református Egyháznál címmel előadást szervezett a Keresztény Értelmiségi Kör július 3-án, Nagykikindán a református templomban. Az előadó Marton Károly, magyarittabéi református lelkész volt. Előtte Toth István, a református gyülekezet gondnoka, röviden ismertette a résztvevőket az egyház múltjáról. A kezdetet az ünnepi istentisztelet jelentette, amire 1887. október 2-án került sor az ágostai hitvallású evangélikus gyülekezet imaházában. Az első imaházat 1891. október 18-án szentelték föl. 1911-ben elfogadták Magyar Ede szegedi műépítész terveit, majd Schachmann Ádám építőmestert bízták meg templomuk építésével. Az építési munkálatok alig egy évet tartottak, 1912. október 3-án volt a felszentelés. Erdélyi népi szecessziós stílusban épült. Az adatok szerint abban az időben mintegy 300 egyházi járulékot fi zető református volt Nagykikindán (a legtöbb 1912-ben: 377). A Trianon utáni egyre romló anyagi helyzetet csak fokozták az 1945 után hozott törvények. A kommunista hatalom csak egy maximumot hagyott meg a református egyház tulajdonában, ennek következtében a birtokból eredő jövedelem elvesztése a meglevő javak megőrzését is kérdésessé tette. Napjainkban nagyon kevés az itt élő reformátusok száma. Nincs helyben lakó lelkész, az istentiszteleteket Marton Károly tiszteletes úr és neje, Marton Ilona tiszteletes asszony tartják minden hónap első vasárnapján.

     A reformáció 500. évfordulóját jövőre tartják. A jelentősége „visszaalakított”, a Bibliához alakított, nem emberi tervekhez. Egyesek „röpülő könyvnek” nevezték el. Magyarországon a reformáció Szegedi István nevéhez fűződik. A reformátusok a Délvidékre Békéscsanád közeléből 1786-körül jöttek le munkát keresni. Az első gyülekezetek Ittabén, Fehértemplomon, Versecen, Pancsován és környékén, Nagykikindán, Nagybecskereken, de Szabadkán és Újvidéken is alakultak. Az előadó kiemelte, hogy a református egyház az Ige egyháza, mely bennünk él és hat. A reformáció nem állt meg, hanem minden nap folytatódik. Belül kell élni és keresnünk kell Isten akaratát. A reformáció átformál bennünket, bennünk él és hat: vagy visszatérünk az Istenhez, vagy elpusztítsuk magunkat.

     Az előadás végén Dömösi Mária, a helyi KÉK csoport elnöke, megköszönte a tartalmas előadást és a betekintést református testvéreink múltjába. A délután szép alkalom volt, hogy megismerjük egymást. A lelkész házaspár a résztvevőket könyvekkel és folyóiratokkal ajándékozta meg.