A Keresztény Értelmiségi Kör kerekasztal-beszélgetésén | Keresztény Értelmiségi Kör | Keresztény Értelmiségi Kör Ugrás a tartalomra

A Keresztény Értelmiségi Kör kerekasztal-beszélgetésén

A szabadkai Augustinianum Pasztorális Központban július 18- án, szombaton a vajdasági Keresztény Értelmiségi Kör (KÉK) szervezésében egy kerekasztal-beszélgetésre került sor, melynek témája A felvidéki és a délvidéki magyarok kapcsolatteremtésének lehetőségei volt. A találkozó fővendége msgr. Pásztor Zoltán atya, kassai püspöki helynök és egyben a kassai Szent Gellért Magyar Pasztorációs Központ vezetője volt, továbbá dr. Rozenfeld Gyula, a felvidéki Keresztény Értelmiségi Társaság elnöke. A tanácskozásra meghívást kapott a Paulinum Gimnázium és Szeminárium (Kollégium) is, amelyet ft. Baranyi László prefektus képviselt. Jelen volt továbbá dr. Harmath Károly OFM, a Poverello Alapítvány Kuratóriumának elnöke; ft. Utcai Róbert, a KÉK alelnöke; Bálint Ágota, a Mária Rádió Egyesületének elnöke; Szög Ádám, a szerbiai Mária Rádió koordinátora; Ritz Gábor, a Szabadkai Egyházmegyei Caritas főkoordinátora; Kanyó Anikó, a Fáklya Ifjúsági Civil Szervezet elnöke; Béres Zoltán, a Vajdasági Magyar Civil Szervezetek Szövetségének elnöke; Szilágyi Edit, a KÉK alelnöke; Szabó H. Teréz, a KÉK alelnöke, valamint Szabó Károly, a KÉK elnöke. A beszélgetésen a meghívott vendégek röviden beszámoltak tevé- kenységükről, amelyet a Délvidéken a magyarság körében vé- geznek, továbbá azokról a kihívásokról, amelyekkel nap mint nap szembe kell néznünk. Baranyi László prefektus röviden beszámolt a Paulinumban folyó oktatásról és nevelésről, valamint arról, hogy az intézménynek milyen fontos szerepe van (lehet a jövőben is) országunkban, hiszen egy egyedülálló intézményről van szó.

A katolikus oktatásnak ott a helye a közoktatásban, amelyért továbbra is küzdeni kell, hiszen fiataljainknak meg kell adni a lehetőséget, hogy ne csak ismerjék a katolikus tanítást, hanem valóra is váltsák azt, amikor kilépnek a világba. A katolikus iskola a találkozás helye is lehet nem csak az Egyházzal, de az egész keresztény közösséggel.

A jelenlevők megegyeztek abban, hogy annak ellenére, hogy minden szervezetnek megvannak a maga kihívásai, de mégis szükséges a közös fellépés, hiszen valamilyen szinten mindnyá- jan egy célért küzdünk: a megmaradásért, a nyelvünk és hagyományaink ápolásáért, fiataljainkért és az összmagyarságért.

A beszélgetés jó hangulatban telt el, és a közös kapcsolatfelvételnek köszönhetően lehetőség nyílik további építőjellegű tanácskozásokra, megbeszélésekre.