Ferenc pápa enciklikájáról Óbecsén | Keresztény Értelmiségi Kör | Keresztény Értelmiségi Kör Ugrás a tartalomra

Ferenc pápa enciklikájáról Óbecsén

A Keresztény Értelmiségi Kör óbecsei csoportjának nyilvános tribünjén ft. Hajdu Sándor csókai plébános tartott előadást Ferenc pápa és az első enciklikája címmel május 7-én a belvárosi plébánia hittantermében. Az előadó a pápáról, a róla alkotott véleményekről, első enciklikájáról szólt. Előadása első részében bemutatta a Szentatyát, a másodikban enciklikát.

Ferenc pápa Argentínában született Jorge Mario Bergoglio néven olasz származású családban 1936-ban. A 266. a pápák sorában. Ő az első jezsuita és az első amerikai pápa. Miután Bergolio érsek életének jelentősebb állomásait vázolta, Hajdu atya érdekességként a pápai címert mutatta be. Elmondta, hogy a kék színű pajzsot a pápai méltóságot övező szimbólumok veszik körül, a püspöki süveg két kulcs, egy arany és ezüst kulcs között helyezkedik el, amelyeket egy vörös kötél köt össze. A címerpajzs felső részén a Jezsuita Rend emplémája látható, amelynek tagja Ferenc pápa. Ez egy sugárzó Nap, amelyben vörös színnel három betű látható: IHS, vagyis Jézus nevének görög monogramja. A "H" betűn egy kereszt látható, a monogram alatt pedig három fekete szög. Ez alatt jobb oldalon egy csillag, bal oldalon pedig a nárdusvirág figyelhető meg. A csillag a régi címerhasználat szerint Szűz Máriát, Krisztus és az Egyház Anyját jelképezi, míg a nárdusvirág Szent Józsefre, az egyetemes Egyház védőszentjére utal. A hispánia ikonográfiai hagyományában Szent Józsefet nárdusvirággal a kezében ábrázolják. Ezekkel a jelképekkel a Szentatya kifejezi mély tiszteletét Szűz Mária és Szent József iránt. A pajzs fölött lévő püspöki süveg, három vízszintes és egy függőleges arany csíkkal a régi tiarára utal. (Ma már nem koronázzák a pápákat.) Ferenc pápa jelszava: "könyörületre méltó és ezért kiválasztandó".

Megválasztása során - mondta az előadó - az elemzők azt mondták róla, hogy erkölcsi kérdésekben mérsékelten konzervatív, elutasítja a terhességmegszakítást, a fogamzásgátlást, az azonos neműek házasságát, a halálbüntetést és az eutanáziát, fellép a társadalmi igazságtalanság ellen, kiáll a szegények és elesettek mellett, tömegközlekedéssel utazik.

A továbbiakban az előadó idézte Horváth Árpád jezsuita atya gondolatait a pápáról - a jezsuiták megszílelendő jelszava: ne jól, hanem a legjobban cselekedni.

Az enciklikáról szólva az előadó elmondta: a Hit évében látott napvilágot, a hit világossa annak tartalmát és nyelvezetét kiemelve. A pápai tanításokat tartalmazza, körlevél, amely eljut minden jóakaratú emberhez, felfrissíti a tudásunkat és megerősíti hitünket. A hit világossága az az ajándék, amelyet Jézus juttatott el hozzánk. Bevezető részében az első alcím, kérdés formájában - Csalóka fény volt? - a hitre és a tudomány szétválására utal. Ha a lélek békéjét akarod elérni, higgy, ha az igazság tanítványa akarsz lenni, akkor kutass. Megosztóvá vált a hitet megkérdőjelező elmélet. A gondolatnak nem kell rabjává lenni, ezzel számolt le az enciklika.

A következő részben a felfedező világosságról van szó. Az Istentől származó világosság megvilágítja a teljes emberi létet. Az egyház nem befejezett tényként tekint a hitre. Erősíteni kell, gyarapítani.

Szenvedése előtt az Úr biztosította Pétert, hogy imádkozzon érte, hogy meg ne fogyatkozzék a hite, majd megbíta, hogy erősítse meg a testvéreit. A II. Vatikáni Zsinat arra buzdított, hogy Krisztusban újra Isten elsőbbsége kerüljön életünk középpontjába.

Az előadó tovább sorolta az alábbi fejezetek lényegét: 1. A szeretetnek hittünk; 2. Ha nem hisztek, nem fogtok megérteni; 3. Azt adom át nektek, amit magam is kaptam; 4. Az Isten várost épít számotokra.

Hajdu atya a megjelentek figyelmébe ajánlotta a harmadik részt. Arról szól, mondta, hogy a hit az imádság és a tízparancsolat. A pápa állítja, hogy a négy összetevő, amelyek összefoglalják az egyház által továbbadott emlékezet kincsét: a hit, a szentségek ünneplése, az ima és a hitvallás.

 

Ferenc pápa enciklikájáról Óbecsén
Ferenc pápa enciklikájáról Óbecsén