Előadás világi hívek apostolkodásáról Óbecsén | Keresztény Értelmiségi Kör | Keresztény Értelmiségi Kör Ugrás a tartalomra

Előadás világi hívek apostolkodásáról Óbecsén

A Keresztény Értelmiségi Kör (KÉK) óbecsei csoportjának nyilvános tribünjén április 16-án Mester Imre szabadkai hitoktató Apostolicam actuositatem – Határozat a világi hívek apostolkodásáról címmel megtartott előadását a II. Vatikáni Zsinat dokumentumainak kiadásának ötvenedik évéhez fűzte.

A II. Vatikáni Zsinatot XXIII. János pápa nyitotta meg 1962. október 11-én a római Szent Péter-bazilikában, és 1965. december 8-án VI. Pál pápa zárta le. Fő témája volt, hogy az egyház feladata szolgálni Istennek, embernek, a világnak, illetve hogy tanúságot tegyen Krisztusról. Célja az egyház megújítása, a kereszténység kiszélesítése azok felé is, akik elszakadtak a hittől és a dialógus új alapokra való tétele.

Mester Imre a világiak apostolkodásának lényegéről szólt. Az egyházban mindenkinek azonos küldetése van. Krisztus az apostolokra ruházta a feladatot, hogy az Ő nevében és hatalmával tanítsanak. A világi hívek apostoli munkát végeznek amikor az evangelizációt hirdetik, tanúságtételt tesznek Krisztusról, ami az emberek üdvösségét szolgálja világi környezetben. A világi hívek egységben vannak Krisztussal a Szentlélek által. Apostolságuk attól függ, mennyire erős a kapcsolatuk Istennel. Hétköznapjaik és munkáik során lélekben fejlődnek a családi szeretetben is, keresve az Úr akaratát minden eseményben. Nem vágynak a mulandó javakra, ha bőségben élnek, nem lesznek kevélyek. Életüknek formát a házas és családi állapot, a nőtlenség vagy az özvegység, a betegség és a magány, a társadalmi tevékenység, a közösségi élet ad.

Isten az egész világot újjá akarja teremteni. Az apostolkodás Isten-hirdetést jelent, hatékony részvételt a keresztény elvek kibontakozásában és főleg megvédésében. A mai világ értékrendje megváltozott, háborúk szele söpör végig, az erkölcs megromlott, sok esetben történik meg a földi javak bálványozása, a szervezetlenség. Az apostoli tevékenység a szeretetből fakad, abból merít erőt. Feltétele, hogy a felebarátban Isten képmását lássuk.

 A világiak apostolkodása a fiatalokra is kiterjed, ahogyan a népek közötti szolidaritásra is – mondta az előadó. Történhet egyénileg, vagy közösséghez tartozva. Az egyéni apostolkodás különösen fontos ott, ahol kevés keresztény él. A közösségben a hívek egyesített erővel apostolkodnak, ahogyan ezt a KÉK is teszi összejövetelein, előadások által, lelkinapokon, és a kapcsolatok helyes kialakítása révén. Példa ez utóbbira a magyarországi Keresztény Értelmiségiek Szövetségével való együttműködés.