„Pál, Krisztus Jézus szolgája“ (Róm 1,1) | Keresztény Értelmiségi Kör | Keresztény Értelmiségi Kör Ugrás a tartalomra

„Pál, Krisztus Jézus szolgája“ (Róm 1,1)

Krisztus Jézus szolgája

Vajdasági résztvevői is voltak A Római levél értelmezése az ortodox teológiában, a reneszánszban, a reformáció korában és a mai biblia tudományban címmel megrendezett 28. Szegedi Nemzetközi Biblikus Konferenciának

 A Keresztény Értelmiségi Kör tagjai is részt vettek a 28. Szegedi Nemzetközi Biblikus Konferencián, amelynek középpontjában a reformáció által legtöbbet vitatott Római levél állt. A Római levél értelmezése az ortodox teológiában, a reneszánszban, a reformáció korában és a mai biblia tudományban címmel meghirdetett konferenciára Vajdaság több településéről érkeztek plébánosok, diakónus, hitoktatók és a vallási tudományok iránt érdeklődő laikusok. Mindenki nagy figyelemmel kísérte a többi Magyarországról, Németországból, Erdélyből, Horvátországból, Lengyelországból és Japánból érkezett vendéggel és előadóval együtt a magyarul, illetve németül, olaszul és angolul elhangzó előadásokat. A tudományos előadások között szereplt dr.ft. Horváth Endre, csonoplyai plébános munkája is, amely A teremtett világ reménysége a Róm 8,19-25 szerint címet viselte. Dr. ft. Benyik György, a konferencia igazgatója  többek között elmondta: kevesen tudják, hogy a Római levélnek a reneszánszban, illetve a reformáció idején számos római katolikus kommentárja is született, erre utalt az idei konferencia címe is, mert nagyon érdekesnek bizonyult azt vizsgálni, hogy egy adott levelet egy adott történelmi korban miként is interpretálnak és miként értelmeznek később. Minderről szóltak a magyarországi és a külföldi előadók és témáik között szerepelt többek között a Pál köszöntései és kapcsolataiA közös szimbólumok nyomában: az olajfa metaforikus értelmezése, részletek a hagyományos zsidó irodalombólA Róma 9-11 patrisztikus és ortodox értelmezésében áttekintések és perspektívák a páli szövegek kutatásábanA római levél használata az ünnepi evangéliumok didaktikájában Zabludiv del 1568-1569 és Cirillo Trankvilion-Stavrovetskyj del 1619 értelmezésében, Hat „felszólítás” arra, hogy a keresztények vessék alá magukat a római hatóságoknak a Róm 13,1-8 szerint.

            Idén a szegedi három napos tanácskozáson szakaszonkénti workshopot is szerveztek, amit a résztvevők nagyon értékeltek, mert teljesen szabadon tárgyalhatták meg a tudományos munkák módszerét, kérdéseit, hátterét, kérdezhettek rá a témával kapcsolatos részletekre az előadóktól.

            Ugyancsak újdonságnak számított, hogy a 28. Szegedi Nemzetközi Biblikus Konferencia keretében a szegedi Domban jótékonysági koncertet tartottak a konferencia javára. A hangversenyen az egyes felekezetekhez tartozó művek között üdvözletek hangzottak el, Kiss-Rigó László Szeged-Csanádi püspök üzenete mellett, felolvasták Fabiny Tamás püspök, Fekete Károly püspök, Bábel Balázs Kalocsa-Kecskeméti érsek, valamint Szuromi Szabolcs, a PPKE rektorának levelét. Közreműködött a Vaszy Viktor kórus, a Szegedi Ökumenikus kórus, Simon Bálint orgonaművész és a Szegedi Szimfonikus zenekar, Gyüdi Sándor Liszt díjas karmester vezetésével. A zenei különlegességeket is bemutató koncerten Bach, Kodály Zoltán, Liszt Ferenc és Tóth Péter művei hangzottak el és ekkor adták át az idei Gnilka-díjat, melyet idén Fröhlich Ida egyetemi tanár vehetett át. Az elismerést Jakubinyi György gyulafehérvári érsek nyújtotta át a Joachim Gnilka német katolikus teológusról elnevezett díjat. A díjazott ókortörténész, hebraista tudós munkásságát Szuromi Szabolcs Anzelm OPraem, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem rektora méltatta, a laudációt Martos Levente Balázs mondta el.

            Az ünnepi esemény végén Benyik György, a konferencia igazgatója és Ioan Chirilla, a kolozsvári Babeş–Bolyai Egyetem szenátusának elnöke írt alá megállapodást a jövőbeni szorosabb együttműködésről. Ezt követően a rendezvény résztvevői közül többen, köztük Szabó Károly a KÉK elnöke is, kezükben égő gyertyával körülállták az oltárt, és a jelenlévőkkel együtt imádkoztak az üldözött keresztényekért.