A hit és az anyanyelv összekötő ereje | Keresztény Értelmiségi Kör | Keresztény Értelmiségi Kör Ugrás a tartalomra

A hit és az anyanyelv összekötő ereje

A hit és az anyanyelv összekötő ereje

 2010. november 20-án kötött együttműködési megállapodást a magyarországi Keresztény Értelmiségiek Szövetsége (KÉSZ) és a vajdasági Keresztény Értelmiségi Kör (KÉK) azzal a céllal, hogy az evangelizáció szolgálata mellett ápolják a magyar kultúrát és hagyományokat is. A KÉK itthon lehetőséget nyújt a vajdasági keresztény önépítésre és ismeretvilágának gazdagítására, ennek érdekében is fűzi mind szorosabbá a Vajdaság különböző részein élő hívőket, és teremt határon átívelő kapcsolatokat.

     Június 7-én, a fentiek függvényében, tatai KÉSZ-tagok, délvidéki körútjuk során egy kis időt Óbecsén is eltöltöttek, ahová Szabó Károly a KÉK elnöke is elkísérte őket, és ahol a helyi KÉK-elnökség fogadta őket.

     A vendégek a millennium éveiben épült emlékműveket járták körül, így került sor arra is, hogy látogatásuk során Óbecsét is érintsék.

Meglátogatták a híres testvérpár Than Mór és Károly emlékházát.

     Apháti Than Mór (1828.06.19–1899.03.11.) a 19. századi magyar festészet, jelentős alakja volt. Festménye megtalálható az óbecsei Nagyboldogasszony templomban is. Az Emlékház, festményei reprodukcióit őrzi. Az öt nyelvet beszélő, Apáthi Than Károly (1834.12.20.–1908.07.05.) kémikus volt, a budapesti tudományegyetem kémiatanára, a Magyar Tudományos Akadémia tagja, királyi tanácsos. Nevéhez fűződik az első Magyar Gyógyszerkönyv kidolgozása.

     A belvárosi Nagyboldogasszony templomban, ft. Fuderer László esperes plébános mondta el a templomhoz fűződő történéseket. A vendégeket megérintette a templom varázsa, és általuk az ódon falakat bejárta az ének: Boldogasszony Anyánk…

     A rendelkezésre álló idő rövidnek bizonyult, a pravoszláv templomot és a városházát csak kívülről tekintették meg, ahogyan az iskolákat is, amelyek mellett a Tisza felé vezető úton elmentek. A nap aranyosan sütött, az árnyék kellemes hűvöst biztosított, de ott ahol a lombok gyérebbek voltak, vagy elmaradtak, a szó szoros értelmében tombolt a nyár. Ezért a csapat pár tagja egy padon várta vissza a többieket, akik megnézték a folyót, amely összeköti Bácskát Bánáttal, és természetesen a zsilipet. Az óbecsei Türr István zsilip a Ferenc József csatorna Tisza felőli torkolatánál épült, Hainz Albert tervei szerint 1895-1900. között. Építésének időszakában, de még ma is a világ egyik legkorszerűbb építményének számított, illetve annak tartják.

     A búcsúzás során elhangzott, hogy igen nagy a hit és az anyanyelv egybefonódó ereje. Általuk eltűnnek a földrajzi határok, marad az együttlét öröme és az újra találkozás reménye.